دانستنی‌ها

لاک زدن حرفه‌ای و اصولی را یاد بگیریم!

لاک زدن حرفه‌ای و اصولی را یاد بگیریم!

مقدمه

لاک زدن برای خانم‌ها قطعا هیجان‌انگیز و لذت‌بخش است و حس خوبی را منتقل می‌کند اما مشکل اینجاست که همیشه نمی‌توان از پایان کار راضی بود چون به آن اندازه که انتظار می‌رود نتیجۀ نهایی روی ناخن‌ها یکدست و تمیزومرتب به‌نظر نمی‌رسد! ایراد کار کجاست؟!

در اینجا سعی می‌کنیم لاک زدن صحیح و اصولی را بررسی کرده و شما را با جزئیات کار آشنا کنیم، پس اگر تصمیم دارید در خانه مثل حرفه‌ای‌ها لاک بزنید ، قطعاً این مقاله مخصوص شماست!

لوازم مورد نیاز لاک ردن

1. ریموور کوتیکول  (Cuticle Remover)

2. پوشر (Pusher)

1. پاک کننده لاک (Nail Polish Remover)

2. بیس‌کُت (Base Coat)

3. لاک ناخن (Nail Polish)

4. تاپ‌کُت (Top Coat )

قدم اول : آماده‌سازی ناخن‌ها قبل از لاک زدن

همیشه اطراف ناخن سلول‌های مرده‌ای وجود دارند که با چشم قابل دیدن نیستند، این سلول‌های مرده باعث می‌شوند ناخن‌ها ظاهری نامرتب داشته باشند و لاک نیز دوام کمتری روی آن‌ها داشته باشد. بهتر است قبل از لاک زدن  با ابزاری به نام پوشر یا عقب زن این سلول‌های مرده‌ را از سطح ناخن جدا کرد. با از بین بردن این لایه های مرده، سطح ناخن وسیع‌تر و کوتیکول‌ ناخن‌ها شفاف‌تر می‌شود و علاوه بر این به ناخن‌ها زیبایی طبیعی می‌بخشد. جهت نرمی و سهولت از بین بردن این سلول‌های مردۀ اطراف ناخن بهتر است از کوتیکول ریموور‌ها استفاده کنید.

 روش مراقبت از کوتیکول

1.  روی کوتیکول هرانگشت یک قطره از پاک کننده کوتیکول بریزید و هر قطره را روی کل خط کوتیکول که با رنگ آبی در تصویر مشخص شده، ماساژ دهید.

2. به مدت 5 دقیقه انگشتان خود را در آب ولرم و صابون قرار دهید.

3. با حوله به‌آرامی دستان خود را خشک کنید.

تمیز کردن کوتیکول

 4. حالا که کوتیکول‌ها نرم شده‌اند با استفاده از پوشـر (Pusher) یا عقب‌زن  فلزی یا چوبی به صورت دورانی، همانطور که در تصویر با رنگ آبی مشخص شده، کوتیکول‌ها را به عقب بزنید. حرکات دورانی مانع از آسیب دیدن ناخن یا پوست اطراف آن می‌شود.

پوشر کشیدن

5. به زاویۀ مناسب قرار گرفتن عقب‌زن روی ناخن توجه کنید.

زاویۀ قرار گرفتن عقب‌زن

6.  با یک تکه گاز مرطوب سلول‌های مردۀ جدا شده از کوتیکول را به آرامی پاک کنید.

گاز مرطوب برای پاک کردن کوتیکول

گرفته شدن لایۀ نازک اطراف کوتیکول با نـیپر

برای اینکه سطح ناخن وسیع‌تر شود و ظاهری کشیده‌تر داشته باشد بهتر است لایۀ نازک و باریک اطراف ناخن را جدا کرد تا ناخن‌ها زیباتر شده و تمیز‌و‌مرتب به‌نظر برسند. برای جدا‌سازی این لایه‌ها از نـیپر یا گوشه‌گیر استفاده می‌شود.

روش صحیح در دست گرفتن نـیپر

در دست گرفتن نـیپر به این صورت است که پایۀ نـیپر در کف دست قرار داده می‌شود و با استفاده از بخش داخلی انگشت شصت، نیپر باز و بسته می‌شود و برای تسلط بیشتر انگشت اشاره مانند یک پایه در کنار قیچی نـیپر قرار می‌گیرد.

نکته : هنگام استفاده از نیـپر دقت کنید که بدون کشیدن پوست برش بزنید زیرا باعث پاره شدن پوست و خونریزی آن می‌شود.

استفاده از نیپر

قدم دوم :  لاک زدن حرفه‌ای

لاک زدن ناخن شاید در ابتدا ساده به نظر برسد ولی اصول زدن لاک به صورت حرفه‌ای بسیار مهم است تا بتوانید دست‌هایی زیبا با لاک‌های ماندگار داشته باشید. برای لاک زدن حرفه‌ای مراحل زیر را دنبال کنید.

 تمیز کردن ناخن‌ها

ناخن‌های خود را با استفاده از پاک کننده‌ای که فاقد استون  هست تمیز کنید تا از هر گونه لاک ، چربی‌ و آلودگی‌ پاک شود. نبود هیچ‌گونه آلودگی و چربی روی ناخن‌ها باعث افزایش ماندگاری لاک روی ناخن‌هایتان می‌شود.  

پاک کردن ناخن

 یک لایه بیس‌کُت بزنید

در این مرحله کار خود را با بیس‌کُت شروع کنید. بیس‌کُت لایۀ براقی‌ست که ناخن را صاف و یکنواخت می‌کند تا لاک براحتی به ناخن بچسبد و دوام لاک را نیز بیشتر کند. لایۀ بیس‌کُت مانع از رنگ دادن لاک به ناخن‌ها شده و در مقابل اثرات زیان آور لاک، از ناخن‌ها محافظت می‌کند و مانع از زرد شدن آن‌ها می‌شود. بعضی از بیس‌کُت‌ها با مواد تقویتی فرموله شده‌اند که با توجه به عارضه ناخن می‌توانید بیس‌کُت مناسب خود را انتخاب کنید. برای اسنفاده اصولی از بیس‌کُت مراحل زیر را دنبال کنید.

1. براش را در گردن بطری بچرخانید تا از بیس‌کُتِ اضافه خالی شده و سبک‌تر شود.

2.  به آرامی سر براش را روی لبۀ آزاد ناخن بکشید. در واقع با این کار به اصطلاح سر ناخن را با لایه بیس‌کُت ببندید با این کار دوام لاک روی ناخن بیشتر می‌شود زیرا معمولا لاک ناخن از این ناحیه شروع یه از بین رفتن می‌کند.

روش اصولی بیس‌کُت زدن

3. براش را به دهانه بطری بکشید تا صاف و آماده استفاده شود و بعد سمت دیگر براش را به حالت یک نقطه روی دهانه بطری بگذارید تا یک قطره از بیس‌کُت در انتهای برس باقی بماند و به اندازه مناسب از شیشه برداشته شود.

روش حرفه‌ای بیس‌کُت زدن

4. براش را نزدیک به ناحیه کوتیکول خود قرار داده و آن را به سمت بالا بکشید تا هر چه بیشتر به خط کوتیکول که در تصویر با رنگ آبی مشخص شده، نزدیک شود. سپس براش را به سمت لبۀ آزاد ناخن و به پایین بکشید. در حالت ایده‌آل به اندازۀ پهنای براش، بیس‌کُت روی سطح ناخن زده می‌شود.

روش صحیح زدن بیس‌کُت روی ناخن

5. با گوشه براش که با رنگ آبی در تصویر مشخص شده، نقطه چین زرد را دنبال کنید به صورتی که براش پوست اطراف ناخن‌تان را لمس نکند. برای سمت دیگر هم این عمل را تکرار کنید. با این روش بیس‌کُت را به دو طرف ناخن پخش کنید تا سطح ناخن به طور کامل با بیس‌کُت پوشش داده شود.

روش صحیح زدن بیس‌کُت

یک لاک ناخن مناسب انتخاب کنید!

این‌روز‌ها در دنیای مد و فشن لاک‌های جدیدی مثل لاک اکلیلی، مغناطیسی، نئونی یا شبرنگ، هولوگرام، مات، ژله‌ای و غیره با برند‌های بسیار متنوع یافت می‌شود. اما ویژگی‌های یک لاک خوب و مناسب که روی ناخن‌های شما بدرخشد و دستان شما را زیباتر کند چیست‌؟ این نکته را بخاطر داشته باشید که همیشه قیمت لاک در کیفیت و ماندگاری آن بی تأثیر نیست اما در اینجا ویژگی‌هایی را بررسی می‌کنیم که در کیفیت و ماندگاری لاک تاثیر گذار هستند.

ویژگی اول : میزان غلظت لاک ناخن

یک لاک خوب نه بیش از حد غلیظ است و نه بیش از اندازه رقیق، در واقع میزان غلظت آن متعادل است. لاک‌هایی که غلظتی بیش از اندازه دارند روی ناخن‌ها برجسته می‌شوند، جوری که روی سطح ناخن‌ دارای برآمدگی و فرورفتگی خواهند بود. معمولا این نوع لاک‌ها، خیلی دیر خشک می‌شوند و ممکن است تا زمان خشک شدن کامل لاک، ناخن‌ها به جایی برخورد کند و اثر آن روی لاک ناخن باقی بماند. در مقابل اگر لاک بیش از اندازه رقیق باشد رنگ و بافت لاک به صورت واضح و کامل روی ناخن‌ها قرار نمی‌گیرد و احتمالا شما مجبور می‌شوید چندین لایه لاک بزنید.

ویژگی دوم : نوع و کیفیت براش لاک ناخن

براش یک لاک خوب باید نرم و انعطاف‌پذیری خوبی داشته باشد و هنگام کشیده شدن روی سطح ناخن، رشته‌های آن به صورت یک‌دست و منعطف حرکت کند. یک براش نامناسب به لاکِ روی ناخن چسبیده و اثری شیار مانند روی ناخن‌ها می‌گذارد. اما در مورد پهنای براش باید گفت که کاملا سلیقه‌ای‌ست. بعضی از افراد با براش های‌ پهن راحتر کار می‌کنند و برخی هم براش‌هایی که پهنای زیادی ندارند را می‌پسندند.

ویژگی سوم : میزان زمان مورد نیاز برای خشک شدن لاک ناخن

یک لاک خوب نه خیلی سریع و نه خیلی دیر خشک می‌شود در واقع میزان زمان خشک شدن آن متعادل است. لاک‌هایی که خیلی سریع خشک می‌شوند معمولا ماندگاری آن‌ها کم است و دارای بافت ضعیفی هستند. در مقابل لاک‌هایی که دیر خشک می‌شوند معمولا ظاهری نامطلوب روی ناخن‌ها دارند. می‌توان گفت نتیجه نهایی یک لاک خوب و مناسب این است که ظاهری رگه‌رگه و دون‌دون مانندی روی ناخن‌ها نداشته باشد.

ویژگی چهارم : کیفیت مواد تشکیل دهندۀ لاک ناخن

یکی از ویژگی‌های لاک خوب این است که زمانیکه درب بطری لاک باز می‌شود بوی بد، تند و آزار دهنده‌ای نداشته باشد. بوی بد و آزار دهندۀ لاک نشان دهندۀ استفادۀ زیاد از مواد شیمیایی در فرمول آن لاک ناخن است که به‌مرور زمان باعث ایجاد حساسیت و بیماری می‌شود.

ویژگی پنجم : داشتن گواهینامه وزارت بهداشت

سعی کنید لاک‌هایی را خریداری کنید که برای آن‌ها از وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو مجوز صادر شده‌ است . این مجوز نشانه سلامت و اصالت محصول است.

بعد از انتخاب یک لاک مناسب حالا وقت لاک زدن است!

فرقی نمی‌کند لاک ناخن شما از نوع براق، اکلیلی یا مات باشد یا از برندهای معروف یا ناشناخته انتخاب شده باشد، فرمول لاک ناخن تقریبا همیشه ثابت است و تنها غلظت و نوع این مواد ترکیب شده است که با هم تفاوت دارد؛ اما زمانی که لاک برای مدتی ثابت قرار گرفته باشد مواد آن ته نشین می‌شود و نیاز است که محتوای بطری و رنگ موجود در انتهای آن  بخوبی ترکیب گردد. پس :

1. بطری لاک را به صورت رفت‌وبرگشت بین دستان خود بچرخانید تا مواد تشکیل دهندۀ لاک یکدست شده و آمادۀ استفاده شود. دقت کنید بطری را تکان ندهید.

چرخاندن بطری لاک

2. براش را در گردن بطری بچرخانید و آن را بیرون آورده و لبۀ آزاد ناخن را لاک بزنید یا به اصطلاح سر ناخن را ببنیدید. این عمل ساده باعث می‌شود لاک دیرتر از بین برود و ماندگاری آن افزایش داده شود زیرا معمولاً لاک‌ها از سر ناخن شروع به خورده شدن و از بین رفتن می‌کنند.

لاک زدن لبۀ آزاد ناخن

3. براش را به آرامی روی گردن بطری بکشید تا براش مسطح شود و بعد سمت دیگر براش را به حالت یک نقطه روی دهانه بطری بگذارید تا یک قطره در انتهای برس باقی بماند و لاک به اندازه مناسب از بطری برداشته شود.

برداشتن لاک کافی

4. براش را نزدیک به ناحیه کوتیکول خود قرار داده و آن را به سمت بالا بکشید تا هر چه بیشتر به خط کوتیکول که در تصویر با رنگ آبی مشخص شده، نزدیک شود. سپس براش را به سمت لبۀ آزاد ناخن بکشید. در حالت ایده‌آل به اندازه پهنای براش، لاک روی سطح ناخن پخش می‌شود.

حرکت صحیح براش در لاک زدن

5. با گوشۀ براش که با رنگ آبی در تصویر مشخص شده نقطه چین زرد را دنبال کنید به صورتی که براش پوست اطراف ناخن‌تان را لمس نکند. با این روش لاک را به دو طرف ناخن پخش کنید تا سطح ناخن به طور کامل با لاک پوشش داده شود.

روش صحیح لاک زدن

6. اجازه دهید که لایۀ اول خشک شده و سپس لایۀ دوم را به همان روش بزنید. البته در این مرحله به براش آنقدر فشار ندهید که به داخل لایۀ اول نفوذ کند.

لایۀ دوم لاک

7. با پاک کنندۀ فاقد استون و براش مخصوص لکه‌های اضافۀ لاک را در اطراف ناخن خود پاک کنید.

پاک کردن لاک اطراف ناخن

بعد از خشک شدن کامل لاک ناخن ، تاپ‌کُت بزنید!

تاپ‌کُت باعث صاف شدن ناخن‌ها شده و به آن‌ها ظاهری درخشان می‌دهد. علاوه بر این تاپ‌کُت مانع از لب‌پر شدن ناخن‌ شده و دوام لاک را بیشتر می‌کند تا مانیکور شما تازه‌‌تر و جوان‌‌تر بنظر برسد. برای تاپ‌کُت زدن کافی‌ست مراحل زیر را انجام دهید.

1. براش تاپ‌کُت را در گردن بطری بچرخانید و لبۀ آزاد ناخن را تاپ‌کُت بزنید یا به اصطلاح سر ناخن را ببنیدید. این عمل ساده باعث می‌شود که پوشش تاپ‌کُت دیرتر از بین برود و ماندگاری لاک ناخن‌تان هم بیشتر شود زیرا عموما تاپ‌کُت از سر ناخن شروع به از بین رفتن می‌کند.

پاک کردن لاک اطراف ناخن

تاپ‌کُت باعث صاف شدن ناخن‌ها شده و به آن‌ها ظاهری درخشان می‌دهد. علاوه بر این تاپ‌کُت مانع از لب‌پر شدن ناخن‌ شده و دوام لاک را بیشتر می‌کند تا مانیکور شما تازه‌‌تر و جوان‌‌تر به نظر برسد. برای تاپ‌کُت زدن کافی‌ست مراحل زیر را انجام دهید.

1. براش تاپ‌کُت را در گردن بطری بچرخانید و لبۀ آزاد ناخن را تاپ‌کُت بزنید یا به اصطلاح سر ناخن را ببنیدید. این عمل ساده باعث می‌شود که پوشش تاپ‌کُت دیرتر از بین برود و ماندگاری لاک ناخن‌تان هم بیشتر شود زیرا عموما تاپ‌کُت از سر ناخن شروع به از بین رفتن می‌کند.

روش صحیح تاپ‌کُت زدن

2. براش تاپ‌کُت را در گردن بطری بچرخانید تا از تاپ‌کُتِ اضافه خالی شده و سبک‌تر شود ، سپس براش را به دهانه بطری بکشید تا صاف و آماده استفاده شود . بعد سمت دیگر براش را به حالت یک نقطه روی دهانه بطری بگذارید تا یک قطره از تاپ‌کُت در انتهای براش باقی بماند و به اندازه مناسب از شیشه برداشته شود.

روش صحیح تاپ‌کُت زدن

3. تاپ‌کُت را خیلی ملایم روی ناخن بزنید تا لایۀ لاک زیر آن پوسته پوسته نشود. بیش از حد به براش فشار نیاورید.

صحیح تاپ‌کُت زدن

4. در این مرحله روش کار مانند لایۀ بیس‌کُت و لاک ناخن است. پس از گوشه‌های آبی و خطوط نقطه چین زرد به عنوان راهنما استفاده کنید.

تاپ‌کُت زدن اصولی

5. اجازه دهید که تاپ‌کُت کاملاً خشک شود.

روش صحبح لاک زدن

جلوگیری از لاک زدن پوست اطراف ناخن

اگر عادت دارید هنگام لاک زدن پوست اطراف ناخن را نیز لاک می‌زنید ، می‌توانید از این فایل Nail-Polishing-Practice-Sheet-Nailish.ir که به صورت ‌pdf  است پرینت بگیرید و لاک زدن را روی اشکال ناخن تمرین کنید!

شاد و پرانرژی باشید…

author-avatar

درباره مینا میرزائی

مینا میرزائی هستم متولد دومین روز از اولین ماه سال و خالق نِیـلیـش. رشته تحصلیی من کارشناسی نرم افزار هست. شروع کارم با برنامه نویسی بود و با خلق نِیـلیـش پا به عرصه دنیای جذاب سئو و محتوا از جنس متن ، فیلم و عکس گذاشتم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *