دانستنی‌ها

رنگ سال پنتون

رنگ سال

رنگ سال 2021 چیست؟

در تاریخ 10 دسامبر‌ (20 آذر) کمپانی پنتون دو رنگ زرد و خاکستری را به عنوان رنگ‌های سال اعلام نمود. دو رنگ مستقل که نشان می‌دهد چگونه عناصر مختلف برای حمایت از یکدیگر جمع می‌شوند. بهترین حالت را برای رنگ سال پنتون 2021 بیان می‌کنند.مدیرعامل شرکت پنتون در توصیف رنگ امسال گفت «پیوند خاکستری پایدار با نور زرد پر‌تحرک ، پیامی از انعطاف پذیری را اِلقا می‌کند. عمل‌گرا و سرسخت اما در عین حال گرم و خوش بین، این یک ترکیب رنگی است که به شما مقاومت و امید می‌بخشد. ما نیاز به احساس تشویق و اعتلا داریم که این برای روحیه انسانی ضروری است».

زرد و خاکستری رنگ سال 2021

 رنگ سال چه مفهومی دارد

اگر مثل ما ازعلاقمندان دنیای مد و فشن باشید می‌دانید که هر ساله در آستانۀ سال جدید میلادی از رنگی به عنوان رنگ سال توسط شرکت‌های مختلف که معروف‌ترین آن‌ها پنتون (PanTone) هست رونمایی می‌شود. رنگ سال در طراحی و تولید در صنایع مد و پوشاک، لوازم آرایشی، دکوراسیون و حتی صنعت غذا تأثیر گذاراست و خیلی زود توسط طراحان و تولیدکنندگان مورد توجه قرار می‌گیرد و وارد محصولاتشان می‌شود.

رنگ سال را چه افرادی انتخاب می‌کنند

در سال 2000 میلادی کمپانی پنتون رنگ سال را به عنوان یک مفهومِ ترند برای طراحی، تولید، برندسازی و بازاریابی ایجاد نمود که به سرعت بازتاب گسترده‌ای در دنیا داشت و منجربه معروف شدن  و کسب اعتبار جهانی برای این کمپانی شد. هر چند که به دنبال این اقدام تاثیرگذار پنتون، کمپانی‌های مشابه هرساله رنگ سال پیشنهادی خود را نیز معرفی ‌می‌کنند، اما حرف اول و آخر را پنتون می‌زند. پس جای تعجب نیست که هر سال در دسامبر با هیجان منتظر رنگ سال پنتون بود.

رنگ سال چگونه و براساس چه فاکتور‌هایی انتخاب می‌شود

هر ساله کمپانی پنتون همایشی را برگزار می‌کند که در آن شرکت‌کنندگان با ارائه آمار و داده‌ها، نظرات پیشنهادی خود را در مورد رنگ سال ارائه می‌دهند،‌ درنهایت این اجماع پس از مشورت با کارشناسان برجسته در زمینه‌های طراحی و مد، دکوراسیون، تولیدکنندگان بزرگ بین المللی و با پیش‌بینی روند استفاده از رنگ‌ها، یک کد رنگ را به عنوان رنگ منتخب سال انتخاب می‌کند. موسسه رنگ پنتون به گفتۀ خود برای انتخاب رنگ سال تمام جنبه‌های جامعه را مدنظر قرار می‌دهد از جمله فرهنگ، مسائل اجتماعی، فناوری، سیاست و در کل جهانی که در یک سال پیش روی ما انسان‌هاست.

رنگ سال چه تاثیری بر روی زندگی ما دارد

در چند سال گذشته اعلام رنگ جدید سال پوشش رسانه‌ای زیادی داشته و رنگ انتخاب شده در دنیای طراحی و بازاریابی تأثیرگذار بوده است، زیرا با اعلام رنگ منتخب صدها برند با تشکیل کارگروهایی که وظیفۀ طراحیِ محصول با رنگ سال را بر‌عهده دارند، شروع به طراحی نموده و آن را تولید و به‌ بازار عرضه می‌کنند، تولیدکنندگان خانگی هم طبق رنگ سال محصولی برای فروش آماده می‌کنند، طراحان گرافیکی نیز الگوهای شبکه‌های‌ اجتماعی جدیدی به رنگ سال را ایجاد می‌کنند، وبلاگ‌‌نویسان مقالاتی در مورد نحوه استفاده از رنگ سال می‌نویسند و این روند تا جایی ادامه دارد‌ که وقتی برای خرید به فروشگاه‌ها سر می‌زنید عبارت رنگ سال را زیاد می‌شنوید یا زمانیکه در طول روز ساعت‌ها شبکه‌های اجتماعی را دنبال می‌کنید شاهد این هستید که شخصیت‌های معروف و سلبریتی‌ها به خرید و استفاده از محصولات جدید رنگ سال روی آورده‌ تا‌ بروز بودنشان را به مخاطبان خود نشان دهند و‌ این زنجیرۀ اجتماعی، کاملاً زندگی ما و انتخاب‌هایمان را تحت تاثیر قرار می‌دهد تا جایی که ما هم‌ برای بروز بودنمان سعی می‌کنیم در استایل‌، آرایش و دکوراسیون اتاق و منزلمان از رنگ سال استفاده کنیم و این یعنی تاثیرگذاری رنگ سال بر جامعه و زندگی ما.

کمپانی پنتون (PanTone) چه زمانی تاسیس شده و در چه زمینه‌ای فعالیت دارد

لارنس هربرت که فارغ‌التحصیل رشته شیمی بود، سیستمی برای استاندارد کردن رنگ‌ها بنیان‌گذاری کرد. در‌ این سیستم به هر‌‌ رنگ، عددی اختصاص داده می‌شد تا دیگر قضاوت متغیر مردم باعث نشود که رنگی با رنگ دیگر اشتباه گرفته شود. در واقع این سیستم مشکل پیچیدۀ تطبیق رنگ در صنعت چاپ را حل نمود. آقای هربرت در سال ۱۹۶۳ شرکت m&j Levine را خریداری و به نام موسسه پنتون ثبت کرد و فعالیت خود را تحت کمپانی پنتون ادامه داد. پنتون به معنی «همه رنگ‌ها» است ( پن یعنی همه و تون هم معنی رنگ را می‌دهد). در حال حاضر سیستم رنگ پنتون مهمترین سیستم تطبیق رنگ در جهان است که واقع در آمریکا‌ست.

سال‌های قبل چه رنگ‌هایی به عنوان رنگ سال معرفی شده‌اند

لارنس هربرت که فارغ‌التحصیل رشته شیمی بود، سیستمی برای استاندارد کردن رنگ‌ها بنیان‌گذاری کرد. در‌ این سیستم به هر‌‌ رنگ، عددی اختصاص داده می‌شد تا دیگر قضاوت متغیر مردم باعث نشود که رنگی با رنگ دیگر اشتباه گرفته شود. در واقع این سیستم مشکل پیچیدۀ تطبیق رنگ در صنعت چاپ را حل نمود. آقای هربرت در سال ۱۹۶۳ شرکت m&j Levine را خریداری و به نام موسسه پنتون ثبت کرد و فعالیت خود را تحت کمپانی پنتون ادامه داد. پنتون به معنی «همه رنگ‌ها» است ( پن یعنی همه و تون هم معنی رنگ را می‌دهد). در حال حاضر سیستم رنگ پنتون مهمترین سیستم تطبیق رنگ در جهان است که واقع در آمریکا‌ست.

بگذارید قبل از بررسی رنگ‌های سال‌های قبل در مورد زرد و خاکستری که رنگ سال 2021 میلادی ( 1400 شمسی) بیشتر بدانیم.

2021 : زرد و خاکستری 

زرد و خاکستری رنگ سال 2021

خاکستری و زرد اتحاد رنگی را تشکیل می‌دهند که پیامی از قدرت و امید را به شما منتقل می‌دهد که مقاوم و  نشاط آور است. این پیوند بیانگر پیامی از مثبت‌گرایی‌ست که در واقع توسط قدرت حمایت می‌شود که ممکن است همان چیزی باشد که اکنون جهان به آن نیاز دارد.

PANTONE 13-0647 Illuminating

در حالی که مردم به دنبال راه‌هایی برای تقویت روحیه خود هستند تا با امیدواری بر این بلاتکلیفی غلبه کنند. رنگ زرد با جسارت و روحیه بخش بودنش، ما را از خواست درونی زندگی شادمان می‌کند. یک زرد درخشان و شاد که نشاط‌ آور، گرم و نمادی از انرژی خورشید است.

PANTONE 17-5104 Ultimate Grey

خاکستری نمادی از عناصر سخت و قابل اعتماد است که جاودانه هستند و پایۀ محکمی را ایجاد می‌کنند. خاکستری رنگ سنگ‌ریزهای ساحل و عناصر طبیعی‌ست که ظاهر سرد آن‌ها نمادی از توانایی مقاومت در آزمون زمان است. خاکستری آرام و اطمینان‌بخش بوده و احساس خونسردی ، استواری و مقاومت را تشویق می‌کند.

رنگ‌های سال از 2007 تا 2020

در سالهای اولیه جامعه جهانی شناخت کمی از رنگ سال داشت، در واقع اولین رنگ سالی که با بیانیه مطبوعاتی اعلام شد، قرمز فلفل چیلی در سال 2007 بود و این آغازی بود برای شناخته شدن هر چه بیشتر رنگ سال پنتون. درسال‌های بعد با گسترش استفاده از فروشگاه‌های آنلاین و شبکه‌های اجتماعی رنگ سال پنتون بیشتر شناخته شد و مورد توجه قرار گرفت. 

2020 : آبی کلاسیک 19-4052 Classic Blue

آبی کلاسیک رنگ سال 2020

همانطور که وارد یک دهه جدیدی از سال میلادی می‌شویم و نمی‌دانیم  یا مضطرب هستیم که در این دهۀ پیش رو چه اتفاقاتی در جهان ما می‌اُفتد ، آبی کلاسیک آمده است تا حس ثبات و آرامش را به ما انسان‌ها اِلقا کند. انتخاب این رنگ شاید کمی تعجب آور باشد زیرا می‌دانیم که آبی کلاسیک رنگ اصیلی‌ست و بارها آن را اطراف خود دیده‌ایم! شاید بارزترین آن درآسمان شب باشد. به گفتۀ کمپانی پنتون دقیقاً ایده اصلی همین بوده است، آبی کلاسیک رنگی‌ست که درعین آشنایی برای ما همچنان جلب‌ توجه و خودنمایی می‌کند و این آشنایی و جذابیت، حس اعتماد به‌نفس و آرامش را به بیننده منتقل می‌کند.

مدیرعامل شرکت پنتون در توصیف رنگ امسال گفت «آبی کلاسیک،‌‌‌‌ رنگ اطمینان بخش و اصیلی‌ست که باعث ایجاد آرامش در بیننده می‌شود. هم چنین،‌ این رنگ در جهانِ پرتنش و مضطرب امروز، آرام‌بخش است. به علاوه آبی کلاسیک آسمان شب را تداعی می‌کند و به همین دلیل بسیاری از افراد با آن ارتباط نزدیکی برقرار می‌کنند». رنگ آبی کلاسیک درعین سادگی، لطیف و بی‌انتها‌ست و نمایانگر آسمان و ویژگی‌‌های اطمینان بخش بوده و نوید اعتماد را می‌دهد.

 2019 : مرجانی زنده  Living Coral 16-1546

مرجانی زنگ سال 2019

به گفته کمپانی پنتون «رنگ مرجانی نمایانگر زندگی مدرن است یعنی همانطور که  مرجانی در طبیعت به چشم می‌خورد، حضور فعال ما در شبکه‌های اجتماعی را به نمایش می‌گذارد»

پس از معرفی مرجانی زنده به عنوان رنگ سال 2019 به طور چشم‌گیری مورد استقبال قرار گرفت. مرجانی زنده به سرعت وارد محصولات لوازم آرایشی، دکوراسیون، پارچه، پوشاک و تصاویر شد و تمام طول سال در همه جا حضور فعالی داشت. جالب است که بدانید فقط چند ماه قبل از اعلام رنگ سال، اپل گوشی جدیدی دقیقاً به همان رنگ به بازار عرضه کرد.

2018 :  بنفش کهکشانی 18-3838 Ultra Violet

بنفش کهکشانی رنگ سال 2018

از نظر علمی، رنگ بنفش بنفش معمولاً برای چشم انسان قابل مشاهده نیست. بنفش کهکشانی نوری است که توسط خورشید ساطع می‌شود. از نظر تاریخی، بنفش رنگی است که به معنویت و آگاهی‌ذهن ارتباط دارد. این رنگ “آنچه قرار است بیاید” را تداعی می‌کند و نمایانگر عرفان، قدرت‌های ناشناخته، تخیل و اختراع در مسیر آینده است.

2017 : سبز-زرد  Greenery 15-0343

سبز-زرد رنگ سال 2017

رنگ سال 2017 سبزی است که کمی هم زرد دارد. این رنگ اشاره به محیط زیست داشته و در واقع رنگی هست که هنگام جوانه زدن دیده می‌شود و مفهوم آن  آغاز جدید و آمدن بهار است.

2016 : آبی و صورتی  Rose Quartz 13-1520 & Serenity 15-3919

آبی و صورتی رنگ‌های سال 2016

2016 تنها سالی بود که پنتون دو رنگ را به عنوان رنگ سال معرفی کرد. صورتی‌‌(رنگ گل رز کوارتز) و آبی ملایم که در کنار یکدیگر نمایانگر سلامتی و آرامش بودند. ترکیبی از رنگ صورتی گرم و آبی سرد نیز تفکرات معمول ترکیب رنگ از لحاظ  تفاوت جنسیتی را به چالش کشید.

این دو رنگ نشان دهندۀ روند رو به رشد حرکتهای جامعه به سمت برابری جنسیتی است. در واقع مصرف کنندۀ امروزی نسلی هست که نگرانی کمتری از خاص بودن یا قضاوت شدن دارد و این را با استفاده از رنگ به عنوان نوعی بیان نشان می‌دهد. 

2015 : قهوه ای قرمز  Marsala 18-1438

قهوه ای قرمز رنگ سال 2015

رنگ مارسالا شرابی تیره است که از قهوه‌ای و قرمز تشکیل شده و یادآور رنگ‌های خاکی‌ست. قهوه‌ای قرمز رنگی دلچسب و درعین حال شیک و زیبا‌ست که جذابیت جهانی دارد یعنی در اکثر فرهنگ‌ها از آن به‌خوبی استقبال می‌شود و به راحتی به مد، زیبایی، طراحی صنعتی، مبلمان منزل و فضای داخلی تبدیل می‌شود.

2014 : بنفش ارکیده‌ای Radiant Orchid 18-3224

بنفش ارکیده‌ای رنگ سال 2014

سال 2014 بنفشِ جذاب و فریبنده گل ارکیده انتخاب شد که از خلاقیت و اصالت الهام می‌گرفت و نیز نمایانگر اعتمادبه‌نفس بود. بنفش ارکیده‌ای در مد و زیبایی در سال 2014  گامهای بلندی برداشت، از باند فرودگاه گرفته تا مراسم فرش قرمز، این بنفش زیبا در طرح‌های زنانه و مردانه گنجانیده شد.

2013 :  سبز زُمـردی  17-5641 Emerald

سبز زُمـردی رنگ سال 2013

این رنگ درخشان و باشکوه تاریخچۀ بسیار طولانی دارد و در بسیاری از فرهنگ‌ها و آیین‌ها نماد زیبایی و زندگی جدید بوده است. برای قرن‌ها ، بسیاری از کشورها رنگ سبز را برای نشان دادن التیام‌ و وحدت انتخاب کرده‌اند. سبز زمردی بیانگر رشد و شکوفایی‌ست و حس مرفه بودن را به ما اِلقا می‌کند.

2012 :  نارنجی پرتقالی  Tangerine Tango 17-1463

نارنجی پرتقالی رنگ سال 2012

نارنجی رنگی پیچیده، اما درعین حال چشمگیر و اغوا‌کننده است و در ذهن پرتوهای درخشان غروب خورشید را تداعی می‌کند، این رنگِ  پرشور و هیجان‌انگیز ترکیبب  نشاط ِ رنگ قرمز با  گرمیِ رنگ زرد است که رنگی را ایجاد می کند که برگرفته از گرما و انرژی است.

 2011 : صورتی‌قرمز 18-2120 Honeysuckle

صورتی‌قرمز رنگ سال 2011

رنگ صورتی‌قرمز، یک رنگ جذاب بود که باعث  ایجاد لذت، اعتماد به نفس و شجاعت می‌شد و همچنین روزمرگی‌ را از بین می‌برد. در واقع صورتی‌قرمز یک رنگ سالم و نشاط آور بود که دارای برخی از خصوصیات مثبت رنگ گرم و خواهر خود،‌ قرمز است.

2010 : فیروزه‌ای Turquoise 15-5519

فیروزه‌ای رنگ سال 2010

رنگ فیروزه‌ای بین طیف سبز و آبی قرار دارد و مشابه سنگ فیروزه هست. سنگ فیروزه به خاطر رنگ و  ویژگی‌هایی که دارد و در باور عامه و در اکثر فرهنگ‌ها به خاطر خوش یمن بودن و حائل شدن در برابر نظر بد و انرژی منفی، سنگی محبوب قلمداد می‌شود.

 2009 : زرد گل میموزا  Mimosa 14-0848

زرد گل میموزا رنگ سال 2009

 رنگ زرد سمبُل گرما و انرژی خورشید است. گرما و خورشید پدیده‌هایی هستند که انسان را طور طبیعی برای اطمینان خاطر جذب می‌کنند. در زمان عدم اطمینان اقتصادی و تغییرات سیاسی، خوش بینی نقش مهمی را ایفا می‌کند و هیچ رنگی به اندازه زرد بیانگر اُمید و اطمینان نیست. به علاوه زرد میموزا از روشنگری صحبت می‌کند زیرا رنگی‌ست که باعث ایجاد تخیل و نوآوری می‌شود.

2008 : آبی‌بنفش  Blue Iris 18-3943

آبی‌بنفش رنگ سال 2008

رنگ آبی بنفش ترکیبی از جنبه های پایدار و آرام بخش رنگ آبی با خصوصیات عرفانی و معنوی رنگ بنفش است.

 سال‌های قبل از 2007 چه رنگ‌هایی انتخاب شده‌اند

متاسفانه، پنتون از قبل از سال 2007 هیچ خبر رسمی مطبوعاتی برای رنگهای سال منتشر نکرده است. به لطف اینترنت، ما کمی درباره چگونگی و دلیل انتخاب هر رنگ اطلاعاتی را بدست آوردیم. پس بیاید نگاهی به رنگ‌های انتخابی بین سال‌های 2000 تا 2007 کنیم.

 2006  : شنی  Sand Dollar 13-1106

شنی رنگ سال 2006

در 2006، رنگ شنی به عنوان رنگ سال برگزیده شد. این انتخاب برای نشان دادن نگرانی‌ها در مورد مشکلات اقتصادیِ آن زمان بود. این رنگ خنثی که یادآور صحراها و سواحل شنی هست در مد و دکوراسیون داخلی بسیار محبوب بود.

2005 : آبی فیروزه‌ای Blue Turquoise 15-5217

آبی فیروزه‌ای رنگ سال 2005

در 2005 آبی فیروزه‌ای معرفی شد. آبی فیروره‌ای رنگ ِاقیانوس در یک روز آرام و آفتابی هست و با فیروزه‌ای متفاوت است زیرا حاوی رنگ سبز کمتری است و تناژ سردی دارد.

 2004 :  قرمز- زرد Tigerlily 17-1456

قرمز- زرد رنگ سال 2004

رنگ سال 2004 ترکیبی قوی از قرمز و زرد بود و نام آن از نوعی گل سوسن (Tigerlily) گرفته شده و نمایشی بود از چگونگی الهام گرفتن از طبیعت.

2003 : آبی آکوا Aqua Sky 14-4811

آبی آکوا رنگ سال 2003

رنگ سال 2003 آبی آکوا بود که بین طیف سبز و آبی است، رنگی ملایم که احساس اُمید و آرامش را اِلقا می‌نمود.

 2002 :  قرمز True Red 19-1664

قرمز رنگ سال 2002

در سال 2002 ، قرمز به عنوان نماد وقایع رخ داده در 11 سپتامبر سال 2002 انتخاب شد. قرمز رنگی قوی و قدرتمند است که به جانباختگان آن واقعه اشاره داشت.

2001 : صورتی  Fuchsia Rose 17-2031

صورتی رنگ سال 2001

در سال 2001 این صورتی که از نوعی گل رز به نام Fuchsia گرفته شده بود انتخاب شد که رنگی پرشور و هیجان‌انگیز بود و در جهتی متفاوت از سال قبل قرار گرفت.

2000  : آبی نیلی  Cerulean 15-4020

آبی نیلی رنگ سال 2000

در سال 2000 برای اولین بار آبی نیلگون برای نشان دادن هزارۀ جدید به عنوان تصویری از آرامش انتخاب شد. پنتون بیانیه‌ای در مورد رنگ منتخب منتشر کرد زیرا این اولین انتخاب آن‌ها بود. آبی به دلیل اینکه بیشتر افراد صرف نظر از نژاد، جنسیت و ملیت این رنگ را می‌پسندند ، استفاده از این رنگ در کالاهای مصرفی در سراسر جهان و برای همه مخاطبان دلیل دیگر انتخاب آبی نیلی به عنوان اولین رنگ سال بود.

برای دنبال کردن رنگ سال در صنعت مد و پوشاک پیشنهاد می‌کنیم وبلاگ کمدا را دنبال کنید.

شاد و پرانرژی باشید…

author-avatar

درباره مینا میرزائی

مینا میرزائی هستم متولد دومین روز از اولین ماه سال و خالق نِیـلیـش. رشته تحصلیی من کارشناسی نرم افزار هست. شروع کارم با برنامه نویسی بود و با خلق نِیـلیـش پا به عرصه دنیای جذاب سئو و محتوا از جنس متن، فیلم و عکس گذاشتم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *