دانستنی‌ها

ژلیش ناخن چست و روش انجام آن چگونه است

روش انجام ژلیش ناخن

مقدمه

می‌دانیم که لاک‌های معمولی در بهترین حالت تقریباً چند روز روی ناخن بدون خراش و یا خورده شدن دوام می‌آورند. اما این روزها برای اینکه مانیکورمان درخشنده بماند و مدت زمان بیشتری روی ناخن ماندگار باشد؛ روش جدید دیگری هم وجود دارد، استفاده از ژلیش ناخن یا همان لاک ژله ای.

آموزش ژلیش ناخن

ژلیش ناخن همان لاک زدن با لاک ژله‌ ای‌ است که مواد تشکیل دهندۀ آن ژل اکرلیک است و به همین دلیل در تماس با هوا خشک نمی شوند و برای خشک شدن باید زیر نور لامپ LED یا UV قرار بگیرد. با ژلیش می‌توان مانیکوری براق و محکم برای هفته‌ها روی ناخن‌ها داشت؛ حدوداً سه هفته و در بهترین حالت تا چهارهفته بعد، یعنی درست زمانی که ناخن‌ رشد داشته است فاصله گرفتن لاک ژلیـش از کوتیکول‌ها نمایان شده و ظاهری نامرتب به خود می‌گیرد و اینجا درست زمانی است که بهترست ژلیـش ریموو یا پاک شود که روش خاص خود را دارد. در ادامه روش انجام ژلیـش در منزل و نحوه پاک کردن آن را بررسی می‌کنیم.

ژلیش ناخن
استحکام ژلیش ناخن

روش انجام ژلیش ناخن

برای انجام ژلیشِ تمیز و مرتب مراحل زیر را با دقت انجام دهید. این مراحل روشی صحیح و اصولی‌ست که پیشنهاد آرایشگر گروه نِیـلیـش است.

لوازم مورد نیاز برای انجام ژلیـش ناخن:

 • سوهان
 • کوتیکول ریمور
 • پوشـر (عقب‌زن)
 • بیس‌کُت
 • لاک ژل (رنگ دلخواه)
 • تاپ‌کُت
 • دستگاه UV یا LED
 • روغن کوتیکول (یا روغن‌های مغزی طبیعی)
لوازم مورد نیاز برای انجام ژلیـش ناخن

قدم اول : سوهان کشیدن ناخن‌ها

برای اینکه ژلیش شما بادوام باشد و تمیز به نظر برسد بهتر است اول ناخن‌های خود را خیلی با دقت سوهان بکشید و آن‌ها را یکدست و مرتب شکل دهید. برای ناخن طبیعی حتما از سوهان کاغذی نرم استفاده کنید و هنگام سوهان زدن آن را به یک جهت حرکت دهید تا به بافت ناخن‌ها آسیب نرسد.

برای اینکه ژلیش شما بادوام باشد و تمیز به نظر برسد بهتر است اول ناخن‌های خود را خیلی با دقت سوهان بکشید و آن‌ها را یکدست و مرتب شکل دهید. برای ناخن طبیعی حتما از سوهان کاغذی نرم استفاده کنید و هنگام سوهان زدن آن را به یک جهت حرکت دهید تا به بافت ناخن‌ها آسیب نرسد.

قدم دوم : ریموو و عقب زدن کوتیکول‌ها

ابتدا پوست اطراف ناخن را به کوتیکول ریمور آغشته کرده و به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه صبر کنید و بعد با پوشـر شروع به عقب زدن کوتیکول‌ها کنید. همیشه اطراف ناخن سلول‌های مرده‌ای وجود دارند که با چشم قابل دیدن نیستند، این سلول‌های مرده یا همان کوتیکول‌ها باعث می‌شوند که لاک روی ناخن ظاهری کثیف و مرده داشته و لاک دوام کمتری روی ناخن‌ها داشته باشد. از بین بردن کوتیکول‌ها باعث می‌شود سطح ناخن وسیع‌تر و در عین‌حال تمیزتر شده تا ژلیـش ناخن بادوام باشد. برای اینکه کوتیکول‌ها راحتـر و بهتـر جدا شوند حتما از روغن کوتیکول ریموور استفاده کنید و در ادامه با ابزاری به نام پوشر یا عقب‌زن،  پوستِ اطراف ناخن را به عقب ببرید تا کوتیکول‌ها از سطح ناخن  جدا شوند.  دقت کنید که یک پوشر یا عقب زن مناسب انتخاب کنید . برای اینکه سطح ناخن وسیع‌تر شده و ظاهری کشیده‌تر داشته باشد بهتر است لایۀ نازک و باریک اطراف ناخن که پوست‌های مرده هستند را با استفاده از نـیپر یا گوشه‌گیر جدا کنید تا ناخن‌ها زیباتر شده تمیز و مرتب به‌نظر برسند.

عقب زدن کوتیکول برای انجام ژلیش
وسیع کردن ناخن برای انجام ژلیش

در ادامه برای جلا بخشیدن و صاف و یکدست شدن ناخن‌ها روی سطح ناخن پولیش بکشید. در واقع باید صدف ناخن به صورت کامل مات باشد و هیچ نقطه چربی روی سطح ناخن باقی نماند. برای پاک کردن ناخن‌ها از آلودگی و چربی و از بین رفتن هر گونه پرز روی آنه‌ها با استفاده از پنبۀ آغشته به الکل روی سطح ناخن‌ها را تمیر کنید.

پولیش ناخن برای ژلیش
آماده سازی ناخن برای ژلیش

قدم چهارم : زدن بیس‌کُت

یک لایۀ نازک ژلِ بیس‌کت (base coat) بزنید و سر ناخن را ببیندید و دست خود را زیر نور لامپ قرار دهید تا لاک ژلیش خشک شود. در واقع ژلِ بیس‌کت لایۀ براقی‌ست که ناخن را صاف و یکنواخت می‌کند تا لاک ژلیـش براحتی به ناخن بچسبد و دوام آن را بالا می‌برد این نوع بیس‌کت‌ها باید با  لامپ های LED یا UV خشک شود.

زدن بیس‌کُت برای ژلیش ناخن

قدم پنجم : زدن لاک ژله‌ ای

یک لایه نازک لاک ژله‌ ای بزنید و لبۀ آزاد ناخن را ببندید. دست را زیر نور لامپ قرار داده تا لاک ژله‌ ای خشک شود. پس از خشک شدن لایۀ اول، لایۀ دوم را را نیر زده و دوباره سر ناخن را نیز ببندید.

نکته : لاک ژله‌ ای پس از خارج شدن از دستگاه UV سطح چسبنده ای دارد که می‌توان با کشیدن پد کلینزر (پد تمیزکننده) روی ناخن چسبندگی سطح ناخن را از بین برد.

زدن لاک ژله ای
خشک کردن لاک ژله ای با لامپ

قدم ششم : زدن تاپ‌کُت

یک لایه تاپ‌کُت بزنید و لبۀ آزاد ناخن را ببندید و در پایان زیر نور لامپ آن را خشک کنید.

زدن تاپ‌کُت برای ژلیش ناخن

قدم هفتم : تقویت کوتیکول‌ها

با روغن کوتیکول اطراف ناخن‌ها را چرب کنید. می‌توانید از روغن‌های طبیعی استفاده کنید. به دنبال روغن‌های سرشار از مواد مغذی باشید که به سرعت جذب پوست می‌شوند. روغن بادامِ شیرین یک انتخاب مناسب است که اثری از چربی هم از خودش به جایی نمی‌گذارد و براحتی هم جذب پوست و ناخن می‌شود، ویتامین‌های E،B6،B2،B1،A آبرسان‌های خوبی هستند که می‌توان به عنوان روغن کوتیکول از آن‌ها استفاده کرد.

تقویت کوتیکول‌ها بعد از ژلیش ناخن
تقویت کوتیکول‌ها بعد زدن لاک ژله ای

آیا ژلیـش به ناخن‌ها آسیب می‌رساند

افرادی که ناخن‌هایی شکننده، ضعیف و حساسی دارند بهترست ژلیش ناخن را انجام ندهند زیرا در متد ژلیش که چهار لایه ژل روی ناخن قرار می‌گیرد مانع از رسیدن اکسیژن کافی به  ناخن‌ها شده و  آن‌ها را دچار عارضه می‌کند.

نکته : به خاطر داشته باشید که اگر حتی ناخن‌های سالمی هم دارید هرازگاهی به ناخن‌های خود استراحت داده  و آن‌ها را با روغن‌های مغزی چرب کنید تا اکسیژن کافی را دریافت کرده  وضمن آبرسانی خود را بازسازی کنند.

نکته : برای پاک کردن ژلیش حتما روش صحیح آن را بکار ببرید. هیچوقت ژلیـش را به زور و با وسایل تیز و برنده یا حتی سوهان از روی ناخن پاک نکنید زیرا شدیداً به صفحه ناخن آسیب می‌رسد.

ژلیش ناخن با دستگاه LED یا UV، کدام بهتر است؟

دستگاه LED هزینه بسیار کمتری نسبت به دستگاه UV دارد و امکان تعویض لامپ آن بسیار ساده است اما امکان خشک کردن ژلیش با دستگاه UV سریع‌تر و بهتر انجام می‌شود. ناگفته نماند که برخی از افراد معتقدند استفاده طولانی مدت از دستگاه UV موجب بروز لک‌های پوستی می‌شود.

قدم دوم : ریموو و عقب زدن کوتیکول‌ها

هر چند ژلیش جذاب و زیبا است اما ممکن است خیلی‌ها به دلیل سختی پاک کردن ژلیش ناخن به طور کل بی‌خیال زدن لاک ژله ای روی ناخن‌هایشان شوند. همانطور که می‌دانید ژلیش بسیار مقاوم است و به سادگی از روی ناخن پاک نمی‌شود اما پس از گذشت ۲ هفته اگر ژلیش را ترمیم نکنید ساختار مقاوم خود را از دست می‌دهد و از طرفی ناخن‌ها نیز بلند می‌شود و جلوه‌ای نامناسب به ناخن‌ها می‌دهد. با انجام مراحل زیر می‌توان ژلیش را پاک کرد این مراحل را با دقت انجام دهید تا سلامت ناخن‌هایتان حفظ شود. اما قبل از هر چیز یک مکان با تهویۀ مناسب انتخاب کنید زیرا پاک کردن ژلیش حدود نیم ساعت زمان می‌برد و کار کردن با موادی مانند استون می‌تواند تنفس کردن در مکان بسته را آزار دهنده و حتی خطرناک کند.

پاک کردن ژلیش

لوازم مورد نیاز:

 • بافر
 • استون
 • گلوله‌های پنبه‌ای
 • فویل آلومینیوم
 • پوشـر چوبی
لوازم مورد نیاز  پاک کردن ژلیـش ناخن در منزل

قدم اول : خراش دادن ژلیش

ابتدا سطح ژلیش را بافر بکشید تا کمی از لایه اولیه روی ناخن، پاک شود این کار باعث می‌شود استون بهتر در ژلیش نفوذ کند و روی آن تاثیر بگذارد. سپس دست‌های خود را بشویید تا ذرات جدا شده شسته شوند.

استفاده از بافر

قدم دوم : استفاده از پنبه، استون و فویل

برای اینکه حین پاک کردن ژلیش پوست آسیب نبیند و خشک نشود، پوست اطراف ناخن و سر انگشتانتان را با روغن کوتیکول، وازلین یا کرم چرب کنید. سپس گلولۀ پنبه‌ای را با استون خالص و بدون اسناس آغشته کنید و آن را طوری روی ناخن قرار دهید که کاملا سطح ناخن را بپوشاند، سپس پنبه را با فویل آلومینیوم بپیچید تا آن را  محکم روی ناخن نگه دارد. حالا حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنید تا استون به عمق لاک ژله‌ ای نفوذ کرده و آن را از روی سطح ناخن بلند کند. سپس سطح ناخن را ماساژ داده و فویل و پنبه را بردارید. با استفاده از پوشـر چوبی لاک ژل‌های باقی مانده را از سطح ناخن جدا کنید.

پاک کردن ژلیش
مراقبت از کوتیکول‌ها

قدم سوم : مراقبت از کوتیکول‌ها

زمانی که استون روی ناخن‌ها برای مدت چند دقیقه بوده است باعث ایجاد خشکی  پوست دست و ناخن‌ها می‌شود، بهتر است ناخن و پوست اطراف آن را با روغن‌های مغزی و محصولات مراقبتی مثل روغن کوتیکول تقویت کنید.

مراقبت از کوتیکول‌ها
مراقبت از کوتیکول‌ها
author-avatar

درباره مینا میرزائی

مینا میرزائی هستم متولد دومین روز از اولین ماه سال و خالق نِیـلیـش. رشته تحصلیی من کارشناسی نرم افزار هست. شروع کارم با برنامه نویسی بود و با خلق نِیـلیـش پا به عرصه دنیای جذاب سئو و محتوا از جنس متن ، فیلم و عکس گذاشتم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *