2 آوریل 2021 ــــ education

ژلیش ناخن چست و روش انجام آن چگونه است

مقدمه

می‌دانیم که لاک‌های معمولی در بهترین حالت تقریباً چند روز روی ناخن بدون خراش و یا خورده شدن دوام می‌آورند. اما این روزها برای اینکه مانیکورمان درخشنده بماند و مدت زمان بیشتری روی ناخن ماندگار باشد؛ روش جدید دیگری هم وجود دارد، استفاده از ژلیش ناخن یا همان لاک ژله ای.

ژلیش ناخن چیست

ژلیش ناخن همان زدن لاک ژله‌ ای‌ است که مواد تشکیل دهندۀ آن ژل اکرلیک است و به همین دلیل در تماس با هوا خشک نمی‌شوند و برای خشک شدن باید زیر نور لامپ LED یا UV قرار بگیرد. با ژلیش می‌توان مانیکوری براق و محکم برای هفته‌ها روی ناخن‌ داشت؛ اما پس از چند هفته که ناخن‌ رشد کرده است، فاصله گرفتن لاک ژلیـش از کوتیکول‌ها نمایان شده و ظاهری نامرتب به خود می‌گیرد و اینجا درست زمانی است که بهترست ژلیـش ریموو یا پاک شود که روش خاص خود را دارد. در ادامه روش انجام ژلیـش در منزل و نحوه پاک کردن آن را بررسی می‌کنیم.

لوازم مورد نیاز:

 • سوهان
 • کوتیکول ریموور
 • پوشـر (عقب‌زن)
 • پولیـش
 • پد کلینزر ناخن یا پنبۀ آغشته به الکل
 • بیس‌کُت
 • لاک ژل (رنگ دلخواه)
 • تاپ‌کُت
 • دستگاه UV یا LED
 • روغن کوتیکول (یا روغن‌های مغزی طبیعی)

روش انجام ژلیش ناخن

برای انجام ژلیشِ تمیز و مرتب مراحل زیر را با دقت انجام دهید. این مراحل روشی صحیح و اصولی‌ست که پیشنهاد آرایشگر گروه نِیـلیـش است تا چنانچه قصد انجام ژلیش ناخن در منزل را داشتید براحتی بتوانید با به کارگیری این روش ناخن‌های خود را ژلیش کنید.

قدم اول : سوهان کشیدن ناخن‌ها

برای اینکه ژلیش شما بادوام باشد و تمیز به نظر برسد بهتر است اول ناخن‌های خود را خیلی با دقت سوهان بکشید و آن‌ها را یکدست و مرتب شکل دهید. برای سوهان زدن حتماً از سوهان کاغذی نرم استفاده کنید و هنگام سوهان کشیدن آن را به یک جهت حرکت دهید تا به بافت ناخن‌ها آسیب نرسد.

در همین راستا ببینید: آموزش سوهان کشیدن ناخن به شکل بیضی

در همین راستا ببینید: آموزش سوهان کشیدن ناخن به شکل بادامی

قدم دوم : عقب‌زدن کوتیکول‌ها

ابتدا پوست اطراف ناخن را به کوتیکول ریموور آغشته کرده و به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه صبر کنید و بعد با پوشـر شروع به عقب زدن کوتیکول‌ها کنید. همیشه اطراف ناخن سلول‌های مرده‌ای وجود دارند که با چشم قابل دیدن نیستند، این سلول‌های مرده یا همان کوتیکول‌ها باعث می‌شوند که لاک روی ناخن ظاهری کثیف و مرده داشته و دوام آن پایین باشد. از بین بردن کوتیکول‌ها باعث می‌شود سطح ناخن وسیع‌تر و در عین‌حال تمیزتر شده تا ژلیـش ناخن بادوام باشد. برای اینکه کوتیکول‌ها راحتـر و بهتـر جدا شوند حتما از روغن کوتیکول ریموور استفاده کنید و در ادامه با ابزاری به نام پوشر یا عقب‌زن،  پوستِ اطراف ناخن را به عقب ببرید تا کوتیکول‌ها از سطح ناخن جدا شوند. در ادامه برای برداشتن لایۀ نازک و باریک اطراف ناخن می‌توانید از ابزاری به نام نیپـر یا گوشه‌گیر نیز استفاده کنید. این کار باعث می‌شود فضای روی ناخن وسیع‌تر شده و نمایی کشیده‌تر به آن ببخشد.

قدم سوم : پولیش ناخن

برای جلا بخشیدن و صاف شدن ناخن‌ روی سطح آن پولیش بکشید. در واقع باید صدف ناخن به صورت کامل مات شود. برای داشتن ژلیش باداوام نباید هیچ نقطه چربی روی سطح ناخن بماند؛ پس برای پاک کردن ناخن‌ها از آلودگی و چربی و از بین رفتن هر گونه پرز روی آن‌ها با استفاده از پد کلینزر ناخن یا پنبۀ آغشته به الکل  روی سطح ناخن‌ها را تمیز کنید.

قدم چهارم : زدن بیس‌کِت

یک لایۀ نازک ژلِ بیس‌کت (base coat) بزنید و سر ناخن را ببیندید و دست خود را زیر نور لامپ قرار دهید تا لاک ژلیش خشک شود. در واقع ژلِ بیس‌کت لایۀ براقی‌ست که ناخن را صاف و یکنواخت می‌کند تا لاک ژلیـش براحتی به ناخن بچسبد و دوام آن را بالا می‌برد.

قدم پنجم : زدن لاک ژله‌ ای

یک لایه نازک لاک ژله‌ ای بزنید و لبۀ آزاد ناخن را ببندید. دست را زیر نور لامپ قرار داده تا لاک ژله‌ ای خشک شود. پس از خشک شدن لایۀ اول، لایۀ دوم را را نیر زده و دوباره سر ناخن را نیز ببندید و دست را زیر نور لامپ قرار دهید.

نکته : لاک ژله‌ ای پس از خارج شدن از دستگاه UV سطح چسبنده‌ای دارد که می‌توان با کشیدن پد کلینزر (پد تمیزکننده) روی ناخن، چسبندگی سطح ناخن را از بین برد.

 قدم ششم : زدن تاپ‌کُت

یک لایه تاپ‌کُت بزنید و لبۀ آزاد ناخن را ببندید و در پایان زیر نور لامپ آن را خشک کنید.

 قدم هفتم : تقویت کوتیکول‌ها

با روغن کوتیکول اطراف ناخن‌ها را چرب کنید. می‌توانید از روغن‌های طبیعی استفاده کنید. به دنبال روغن‌های سرشار از مواد مغذی باشید که به سرعت جذب پوست می‌شوند. روغن بادامِ شیرین یک انتخاب مناسب است که اثری از چربی هم از خودش به جایی نمی‌گذارد و براحتی هم جذب پوست و ناخن می‌شود، ویتامین‌های E،B6،B2،B1،A آبرسان‌های خوبی هستند که می‌توان به عنوان روغن کوتیکول از آن‌ها استفاده کرد.

در همین راستا  ببینید :  آموزش ژلیش ناخن و پاک کردن آن

آیا ژلیش ناخن مضر است

 افرادی که ناخن‌هایی شکننده، ضعیف و حساسی دارند بهترست ژلیش ناخن را انجام ندهند زیرا در متد ژلیش که چهار لایه ژل روی ناخن قرار می‌گیرد مانع از رسیدن اکسیژن کافی به  ناخن‌ها شده و  آن‌ها را دچار عارضه می‌کند.

نکته : به خاطر داشته باشید که اگر حتی ناخن‌های سالمی هم دارید هرازگاهی به ناخن‌های خود استراحت داده  و آن‌ها را با روغن‌های مغزی چرب کنید تا اکسیژن کافی را دریافت کرده  وضمن آبرسانی خود را بازسازی کنند.

ژلیش با UV بهترست یا LED

دستگاه LED هزینه بسیار کمتری نسبت به دستگاه UV دارد و امکان تعویض لامپ آن بسیار ساده است اما امکان خشک کردن ژلیش با دستگاه UV سریع‌تر و بهتر انجام می‌شود. ناگفته نماند که برخی از افراد معتقدند استفاده طولانی مدت از دستگاه UV موجب بروز لک‌های پوستی می‌شود.

پاک کردن ژلیش ناخن

هر چند ژلیش جذاب و زیبا است اما ممکن است خیلی‌ها به دلیل سختی پاک کردن ژلیش ناخن به طور کل بی‌خیال زدن لاک ژله ای روی ناخن‌هایشان شوند. همانطور که می‌دانید ژلیش بسیار مقاوم است و به سادگی از روی ناخن پاک نمی‌شود اما پس از گذشت چند هفته اگر ژلیش را ترمیم نکنید ساختار مقاوم خود را از دست می‌دهد و از طرفی ناخن‌ها نیز بلند شده و جلوه‌ای نامناسب به دست‌ها می‌دهند. با انجام مراحل زیر می‌توان ژلیش را پاک کرد این مراحل را با دقت انجام دهید تا سلامت ناخن‌هایتان حفظ شود. اما قبل از هر چیز یک مکان با تهویۀ مناسب انتخاب کنید زیرا پاک کردن ژلیش حدود نیم ساعت زمان می‌برد و کار کردن با موادی مانند استون می‌تواند تنفس کردن در مکان بسته را آزار دهنده و حتی خطرناک کند.

لوازم مورد نیاز :

 • بافر
 • استون
 • گلوله‌های پنبه‌ای یا پد
 • فویل آلومینیوم
 • پوشـر چوبی

قدم اول : خراش دادن ژلیش

ابتدا  سطح ژلیش را بافر بکشید تا کمی از لایه اولیۀ روی ناخن پاک شود این کار باعث می‌شود استون بهتر در ژلیش نفوذ کند و روی آن تاثیر بگذارد. سپس دست‌های خود را بشویید تا ذرات جدا شده شسته شوند.

قدم دوم : استفاده از استون

برای اینکه حین پاک کردن ژلیش پوست آسیب نبیند و خشک نشود، پوست اطراف ناخن و سر انگشتانتان را با روغن کوتیکول، وازلین یا کرم چرب کنید. سپس گلولۀ پنبه‌ای را با استون خالص و بدون اسناس آغشته کنید و آن را طوری روی ناخن قرار دهید که کاملا سطح ناخن را بپوشاند، سپس پنبه را با فویل آلومینیوم بپیچید تا آن را  محکم روی ناخن نگه دارد. حالا حدود 10 تا 15 دقیقه صبر کنید تا استون به عمق لاک ژله‌ ای نفوذ کرده و آن را از روی سطح ناخن بلند کند. می‌توانید به جایی پنبه از پد ریموو ژلیش که روی فویل آلومینیوم است نیز استفاده کنید. سپس سطح ناخن را ماساژ داده و فویل و پنبه را بردارید. در پایان با استفاده از پوشـر چوبی لاک ژل‌های باقی مانده را از سطح ناخن جدا کنید.

نکته : برای پاک کردن ژلیش حتماً روش صحیح آن را بکار ببرید. هیچوقت ژلیش را به زور و با وسایل تیز و برنده یا حتی سوهان از روی ناخن پاک نکنید زیرا شدیداً به صفحه ناخن آسیب می‌رسد.

در همین راستا  ببینید : آموزش پاک کردن ژلیش ناخن طبیعی

قدم سوم : مراقبت از کوتیکول‌ها

زمانی که استون روی ناخن‌ها برای مدت چند دقیقه بوده است باعث ایجاد خشکی  پوست دست و ناخن‌ها می‌شود، بهتر است ناخن و پوست اطراف آن را با روغن‌های مغزی و محصولات مراقبتی مثل روغن کوتیکول تقویت کنید.

و کلام آخر

در انتخاب اقلام مورد استفاده در ژلیش ناخن دقت کنید. مواد آرایشی بی‌کیفیت معمولاً خیلی ارزان قیمت بوده و دارای مواد شیمیایی مضر هستند و به خاطر اینکه در متد ژلیش این مواد به مدت دو الی سه هفته در تماس مستقیم با سطح ناخن و ریشه‌های آن قرار می‌گیرند، آسیب‌های جدی به بافت زندۀ پوست و ناخن وارد می‌کنند. پس در انجام ژلیش ناخن حتماً از برند‌های باکیفیت و شناخته شده استفاده کنید.

شاد و پرانرژی باشید…

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

چگونه با ماسک رژلب بزنیم؟
education

چگونه با ماسک رژلب بزنیم؟

قبل از بیرون رفتن از درب منزل علاوه بر کیف‌پول و کلیدها، تو این رور‌های کرونایی باید  اطمینان حاصل کنیم که هر زمان بیرون می‌رویم ماسک را با خود برده‌ایم، می‌دانید ماسک های صورت در وسایل حمل و نقل عمومی و همچنین مغازه‌ها و سوپرمارکت ها اجباری هستند (مگر اینکه معاف باشید). البته ماسک زدن […]

معرفی لاک‌های آبی خوشرنگ و با کیفیت
education

معرفی لاک‌های آبی خوشرنگ و با کیفیت

بهتر است آن لاک صورتی رنگ که همیشه روی میز آرایش خود دارید را کنار بگذارید چون وقت آن رسیده که از منطقه راحتی خود جدا شوید! به شما پیشنهاد می‌دهیم برای تغییر مانیکور‌های تکراری و خسته‌کننده، به استقبال لاک آبی بروید. لاک ناخن پایه آبی دارای هر طیف رنگی هست که فکرش را کنید، […]

رنگ سال پنتون
education

رنگ سال پنتون

هر سال در دسامبر که شروع سال جدید میلادی هست موسسه رنگ پنتون رنگ سال را اعلام می‌کند. رنگ سال در طراحی و تولید درصنایع مد و پوشاک ، لوازم آرایشی ، دکوراسیون تاثیر گذار است و خیلی زود توسط طراحان و تولیدکنندگان مورد توجه قرار می‌گیرد و وارد محصولاتشان می‌شود.